Sposoby na strojenie perkusji

stroikProblemy z odpowiednim strojeniem perkusji mają szczególnie młodzi perkusiści, dlatego często z pomocą przychodzą im takie urządzenia jak metronomy czy stroiki. Najważniejszą  zasadą podczas strojenia instrumentów perkusyjnych jest odpowiedni naciąg membrany.

Od nich zależy właściwe brzmienia i barwa instrumentu.

Perkusja składa się z bębnów, werbli, talerzy i każda z tych sekcji musi być odpowiednio dostrojona, aby instrument jako całość brzmiał dobrze i miał odpowiednią barwę.

Jak twierdzą grający na tym instrumencie specjaliści najbardziej naciągnięty powinien być werbel. Maksymalnie naciągnięte sprężyny sprawiają, że przy uderzeniu pałeczką wydaje on krótkie bardzo wyraziste dźwięki.

Uzyskanie prawidłowego brzmienia instrumentu zależy również od jego stanu i naciągów. Jeśli perkusja jest nowa, ma nowe naciągi jednak one są dość cienkie i nie zawsze dobrej jakości, może to być utrudnieniem przy strojeniu perkusji. Spotkać możemy o różnej wytrzymałości, jednak ich wybór zależeć powinien od rodzaju gry i uderzeń jakie będą wykonywane.

Strojenie perkusji jak widać zależy od wielu czynników i jak w każdej dziedzinie spotkać możemy wiele nowości, które ułatwią odpowiednie dostrojenie instrumentu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Mniejsze zUo i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz